Android magazín

Magazín o Androidu. Komentáře, recenze, mobilní telefony, tablet, hry a aplikace

Telefon pro ženy: Sony Xperia Tipo: „Je to o to překvapivější, že Sony není příliš aktivní v poskytování updatů na nové verze Androidu u svých starších telefonů, které patří dokonce na opačný konec segmentu trhu než Xperia Tipo.“ „Ač technické parametry nevypadají na papíře nijak oslnivě, telefon je pozoruhodně rychlý a dobře odladěný, nezadrhává, neseká se, reaguje rychle a bez větších potíží na něm běží hry, které si méně náročný uživatel bude chtít občas zahrát (s delší dobou spouštění aplikace se ale v této třídě telefonů musí počítat).“ „Sony Xperia Tipo již ale nabízí klasické uspořádání obrazovky, jaké nabízejí konkurenční Android telefony, což já osobně vítám.“

Před Vánoci každý milující muž hledá pro svou milovanou ženu vhodný dárek. Nový a krásný ženský mobilní telefon pod stromečkem jistě udělá radost ne jedné ženě. Jaký ale telefon vybrat, aby se ženě líbil, ale aby zároveň nešlo pouze o líbivý (ale hloupý a těžko ovladatelný) a navíc drahý přístroj?

Tento článek jeden takový elegantní mobilní telefon pro ženy představí. Jde o chytrý telefon s operačním systémem Android Sony Xperia ST21i Tipo.

Samozřejmě Sony Xperia Tipo nemusí používat výhradně ženy. Domnívám se ale, že svými vlastnostmi osloví především je. Ženy často hledají telefon, který zajímavě vypadá, nabízí různá barevná provedení, je spíše malý, kompaktní a snadno se ovládá. Ženy si většinou nepotrpí ani na poslední technické vymoženosti; spíše jsou uživatelkami méně náročnými. A přesně pro takovýto uživatelský profil je telefon Sony Xperia Tipo určen. Navíc jde o smartphone, který lze pořídit za až překvapivě zajímavou cenu již kolem 2.800 Kč (zde) a jak známo, většina žen není ochotná za telefon utrácet tak horentní sumy jako muži.

 

Specifikace telefonu Sony Xperia Tipo

Telefon Sony Xperia Tipo pohání ne příliš výkonný procesor Qualcomm Snapdragon MSM7225AA, který běží na frekvenci 800 MHz. Jde o jednojádrový Cortex-A5. Procesoru sekunduje grafický čip Adreno 200. 512 MB paměti RAM je také dnes již naprosto minimálním základem, který od chytrého telefonu musíme vyžadovat. Interní paměť čítá 3 GB, na uživatelská data je vyčleněno ale pouze něco málo přes 2 GB. Proto je nezbytností externí paměťová karta, která může mít kapacitu až 32 GB.

Dotykový kapacitní TFT TN displej o úhlopříčce 3,2 palce a rozlišením 480 na 320 px bychom čekali spíše u telefonů o pár generací starších, někdy z roku 2010. Na druhé straně vzhledem k cílové skupině, které je tento telefon určen, bude toto rozlišení pro běžné používání telefonu dostačující.

Ač technické parametry nevypadají na papíře nijak oslnivě, telefon je pozoruhodně rychlý a dobře odladěný, nezadrhává, neseká se, reaguje rychle a bez větších potíží na něm běží hry, které si méně náročný uživatel bude chtít občas zahrát (s delší dobou spouštění aplikace se ale v této třídě telefonů musí počítat). Dominantní využití telefonu bude ale než v hraní her spočívat spíše ve využívání užitečných aplikací, služeb od Googlu, různých widgetů apod. - a s těmi Xperia Tipo žáné problémy nemá.

Do výbavy telefonu patří samozřejmě všechny další běžné funkce, které dnes telefony s Androidem mají: A-GPS, wifi, bluetooth (2.1), digitální kompas (vyjma NFC).

Fotoaparát Sony Xperie Tipo s rozlišením 3.2 MPx patří k nejslabším článkům telefonu, na občasné pořízení momentek dostačuje, ale k ničemu více se nehodí. Foťák nedisponuje bleskem, přisvícením ani autofocusem.

Podobně je na tom s nahráváním videa, kde si musíme vystačit s pouhým VGA rozlišením (čili nemá smysl videa ani nahrávat).

Vzhledem ke slabším technickým parametrům a malému displeji nabízí telefon velmi slušnou výdrž. Baterie telefonu má kapacitu 1500 mAh a v běžném provozu udrží telefon při životě tři až čtyři dny, což je na dnešní dobu hodnota nadprůměrná.

Milým překvapením Sony Xperia Tipo je verze operačního systému Android, kterou je Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich. Je to o to překvapivější, že Sony není příliš aktivní v poskytování updatů na nové verze Androidu u svých starších telefonů, které patří dokonce na opačný konec segmentu trhu než Xperia Tipo. V aktualizaci Sony Xperia Tipo na novější Android 4.1 Jelly Bean ale příliš nedoufejte.

Změnu oproti předchozí generaci telefonů Sony (Sony Ericsson) prodělalo také uživatelské prostředí. U Sony jsme z dřívějších modelů byli zvyklí na systém "čtyř rohů", ve kterých se nacházely nejpoužívanější ikony. Sony Xperia Tipo již ale nabízí klasické uspořádání obrazovky, jaké nabízejí konkurenční Android telefony, což já osobně vítám.

 

Zpracování a design telefonu Sony Xperia Tipo

Asi není překvapivé, že aby byl malý kompaktní telefon zároveň i cenově dostupný (nebo vyloženě levný), nebude vyroben z kovu nebo jiných prvotřídních designových materiálů, ale z obyčejného plastu. V dnešní době to ale není neobvyklé ani u telefonů z top třídy. Díky plastu je telefon navíc lehčí, takže opět plus, které ocení především ženy.

Z přední strany plast nepůsobí nijak rušivě, hůře je na tom z estetického hlediska ale zadní kryt, který navíc občas nepříjemně vrzne.

Eleganci telefonu ale dodávají barvy, v jakých se prodává. Různá barevná provedení Sony Xperia Tipo (černá, bílá, modrá a červená) je asi největším lákadlem pro ženy. Ve všech barvách se mi telefon líbí a záleží pouze na individuálním vkusu každého, jakou barvu si vybere.

Obsah balení: Nabíječka, USB kabel, špuntová sluchátka s vestavěným mikrofonem Sony MH750 plus sada náhradních "špuntů" (dodávaná sluchátka nejsou vůbec špatná!), paměťová karta 4 GB, vyjímatelná baterie, ochranná folie na displej a sbírka manuálů včetně toho českého.

Existuje také varianta na dvě sim karty Sony Xperia Tipo dual ST21i2.

A nakonec zodpovězení otázky, kterou ženy často pokládají: ne, telefon Sony Xperia Tipo nelze ovládat nehty. Pro zimní období ale existují speciální rukavice na dotykový displej (že by další tip na dárek?).

Diskuze