Android magazín

Magazín o Androidu. Komentáře, recenze, mobilní telefony, tablet, hry a aplikace

Recenze na tablet GoClever Tab R75: „Tento malý tablet si můžete vzít s sebou na cesty a ve vlaku nebo v autě (pokud zrovna neřídíte!)“ „Tablet GoClever Tab R75 tedy splňuje jeden ze základních předpokladů pro bezproblémové každodenní a snadné užívání.“ „Tablet zvládá všechny běžné aplikace a hry, neurazí designem, potěší svým displejem a uspokojí každého méně náročného uživatele především z řad "domácích uživatelů".“

Pořídit si tablet už dávno nemusí být drahá záležitost. Velmi zajímavé kousky se dají totiž koupit již za cenu nepřekračující 2.000 Kč. O jednom takovém tabletu je dnešní recenze. Jde o tablet GoClever Tab R75, který se dá koupit na českém trhu asi za 1.700 -1.900 Kč.

 

Google Play = pohodlné používání

Tablet GoClever Tab R75 běží (jak jinak) na OS Android. V současné době konkrétně jde o verzi 4.0.4 ICS. Pro tablet proto existují desetitisíce aplikací, které lze stahovat přímo z napojeného Google play obchodu. Tuto skutečnost zmiňuji především proto, jelikož řada tabletu "z Číny", které si člověk může nechat poslat z Číny, tuto možnost nemají. Z těmito tablety jste tak odkázáni na složité (zdlouhavé) ruční instalování aplikací. To vás s recenzovaným tabletem naštěstí nečeká.

Tablet GoClever Tab R75 tedy splňuje jeden ze základních předpokladů pro bezproblémové každodenní a snadné užívání. Otázka je, zda také po hardwarové stránce nabídne dostatečný výkon, který bude stačit na všechny aplikace a hry, které budeme chtít na tabletu používat (respektive si zahrát). Podívejme se proto trochu pod povrch tohoto zařízení.

 

Specifikace tabletu GoClever Tab R75

Tablet pohání starší procesor Cortex A8, který je taktovaný na frekvenci 1 GHz. Procesoru sekunduje grafický akcelerátor GPU GC800). RAM paměť má hodnotu 512 MB. Interní flash paměť čítá 4 GB. Paměťové karty můžete použít do kapacity 32 GB a jde o běžný typ micro SDHC karet. Baterie má kapacitu 3000 mAh a výbrží při střední zátěži až dva dny.

V ceně tabletu je standardně dodáváno také pouzdro s vestavěnou klávesnicí, což je podle mého názoru více než sympatické gesto.

S konektivitou je na tom tablet trochu hůře. Podporuje Wi-Fi ve specifikacích 802.11 b/g/n. Připojení přes 3G mobilní síť operátora je možné pouze pomocí externího adaptéru, který lze k tabletu dokoupit.

Od tabletu GoClever Tab R75 nečekejte ani podporu GPS, HDMI nebo bluetooth. Jde o opravdu velmi levný tablet, jehož cena musela být vykoupena absencí některých technologiích, které jsou běžně dostupné v chytrých telefonech.

 

Displej - základ tabletu

Na čem se ale u tabletu nikdy šetřit nesmí, je displej, říká moje zkušenost. Jak je na tom GoClever Tab R75?

Tablet GoClever Tab R75 není zdaleka prvním levných tabletem tohoto výrobce. Proto se výrobce jistě nechal poučit ze zkušeností uživatelů, které nasbírali z používání jeho starších modelů tabletů, a uvědomil si onu skutečnost, že důležitým prvkem dotykového tabletu je především samotný dotykový panel.

Levné nebo dokonce i ty levnější tablety právě v tomto aspektu značně selhávali. Tyto tablety totiž bývají osázeny levnými rezistivními displeji, které mají nízké rozlišení, nabízejí mizerný kontrast a především se z dnešního pohledu již velmi špatně ovládají - a navíc odporová vrstva těchto displejů bývá často předmětem reklamace.

Naštěstí tablet GoClever Tab R75 takovýmto málo kvalitním displejem netrpí. Protože disponuje moderním kapacitním displejem. Displej má velikost 7 palců a rozložení stran je v poměru 16:9.

Rozlišení displeje má 800 x 480 bodů a patří tak pochopitelně na spodní hranici dnešních displejů. Uvážíme-li však že jde o sedmi palcový displej, nebude toto rozlišení ale již vypadat tak hrozivě. A myslím si, že pro potřeby tabletu této cenové kategorie bude naprosto dostačující. Technologicky se jedná o TFT LCD s LED podsvícením, takže ani např. v podání barev tento tablet příliš nevyniká. Ale opět platí to, co v předchozí větě: není to tak zlé, aby to muselo být (především s přihlédnutím k ceně) hodnoceno vyloženě negativně.

Ke kladům displeje, které nelze vždy u takto levných tabletů očekávat, ale které naopak velmi mile překvapí, patří také možnost používat k ovládání tabletu gesta. Podporována jsou gesta pinch, tap, drag a swipe. Jinými slovy je displej tedy multi dotykový (5bodová multi-touch obrazovka).

Pro koho a na co tablet GoClever Tab R75?

Odpověď na druhou otázku zodpoví zároveň otázku první. Tablet GoClever Tab R75 je určen především pro domácí konzumaci obsahu. Případně někde na hotelu nebo tam, kde je k dispozici wi-fi připojení. Tento tablet se velmi dobře hodí pro surfování na internetu takříkajíc "z postele". Jistě potěší elektronické čtenáře, kdy především časopisy budou na displeji tohoto tabletu vypadat věrně a budou se dobře číst.

Další použití je v přehrávání filmů. Tento malý tablet si můžete vzít s sebou na cesty a ve vlaku nebo v autě (pokud zrovna neřídíte!) můžete zhlédnout nějaký ten filmeček pro zkrácení dlouhé chvíle.

A třetí nejběžnější použití tabletu GoClever Tab R75 bude pro méně náročné hráče. Hardwarová výbava sice zdaleka neumožňuje pařit hry, které jsou určeny např. pro čtyřjádrové procesory Tegra 3, ale market je plný jiných her, které svou kvalitou a hratelností předčí i ty hardwarově nejnáročnější pecky - a ty si na tabletu GoClever Tab R75 bez problému zahrajete.

Resumé

Tablet GoClever Tab R75 je zástupcem low-endového segmentu s tablety. Podle mého názoru patří ve své třídě k tomu momentálně nejlepšímu, co lze v tomto poměru výkon cena koupit. Tablet zvládá všechny běžné aplikace a hry, neurazí designem, potěší svým displejem a uspokojí každého méně náročného uživatele především z řad "domácích uživatelů".

Diskuze