Android magazín

Magazín o Androidu. Komentáře, recenze, mobilní telefony, tablet, hry a aplikace

Recenze Samsung Galaxy Ace 2: „Samsung Galaxy i8160 Ace 2 poskytne dostatečný výkon tomu, kdo si kupuje telefon především na telefonování a další funkce chytrého telefonu používá převážně jen jako doplňkové.“ „V srdci Samsungu Galaxy Ace 2 tepe dvoujádrový procesor na frekvenci v dnešní době pouhých 800 MHz (stejnou frekvenci, leč s jedním jádrem, nabízel i původní Ace).“ „Aby se odlišil od iPhonu, kvůli čemuž vedl Samsung s Applem závažný soudní spor, jsou tvary Ace dvojky více zaoblené.“

Telefon Samsung Galaxy Ace patřil svého času mezi nejoblíbenější telefony a dokonce ještě dnes se těší velké oblibě. Je to proto, že nabízel v nižší střední třídě opravdu povedený design (okopírovaný iPhone?) a obstojné technické vybavení a výkon.

Jak je na tom nástupce legendárního "Esa" Samsung Galaxy i8160 Ace 2? Bude i dvojka stejně oblíbená jako byla jednička? Obstojí Ace 2 v silné konkurenci, která dnes v segmentu střední či nižší střední třídy panuje? V této recenzi se na tyto otázky pokusíme odpovědět.

Je zřejmé, že od telefonu, jenž se dá pořídit za cenu jen malinko převyšující částku 5.000 Kč (říjen 2012), nemůže člověk očekávat tolik, jako od špičkových high end telefonů jakými jsou HTC One X+, které se prodávají za ceny dvoujnásobné. Na druhé straně ne každý touží po vlastnictví nejlepších výdobytků techniky současnosti, neboť si uvědomuje, že spousta "vychytávek" a technologických novinek, které telefon potenciálně nabízí, nemá v praktickém používání telefonu využití. Ať už proto, že uživatel danou funkci nepotřebuje a její přítomnost v telefonu je mu tedy k ničemu, a nebo zkrátka proto, že pro technologickou inovaci, kterou se špičkový telefon chlubí, není "v reálné světe (= u nás v ČR) k dispozici potřebná infrastruktura (např. NFC).

Konkurenty telefonu Samsung Galaxy Ace 2 jsou např. Sony Xperia U, Sony Xperia Sola, HUAWEI Ascend G300, HTC One V, ZTE Grand X, Huawei Honour.

Při vybírání telefonu střední třídy hrají prim jiné faktory, než "pouhé" technické parametry. V této třídě je velmi důležitý poměr výkon / cena, uživatelská přívětivost (která sama o sobě předpokládá určitý výkonnostní standard přístroje), ale např také design telefonu, i když tato kategorie je dost subjektivní.

Samsung Galaxy Ace 2 a design

Nejprve se podívejme na design. Vzhled telefonu nese rysy svého staršího bratra, přesto však doznal v určitém směru zásadní změny. Aby se odlišil od iPhonu, kvůli čemuž vedl Samsung s Applem závažný soudní spor, jsou tvary Ace dvojky více zaoblené. Tím Samsung dává jasně najevo, že toto není žádný iPhone. Design středové hardwarové klávesy byl také pozměněn a přiblížil se tak k současnému trendu, který představuje vzhled Samsungu Galaxy S3.

Technická specifikace Samsungu Galaxy Ace 2

Technické parametry pochopitelně nepatří k tomu nejlepšímu, co je dnes na trhu k mání, přesto však telefon netrpí zasekáváním, zbytečnými prodlevami a naopak reaguje svižně a práce s nim je uživatelsky velmi příjemná a komfortní. V srdci Samsungu Galaxy Ace 2 tepe dvoujádrový procesor na frekvenci v dnešní době pouhých 800 MHz (stejnou frekvenci, leč s jedním jádrem, nabízel i původní Ace). Zabudovaný je také grafický čip, konkrétně Mali 400MP.

Papírově vás telefon svým výkonem neoslní, ale v praxi vám telefon umožní pohodlně používat většinu aplikací, přehrávat HD video a dokonce také hrát většinu her.

Paměť RAM disponuje 768 MB. Vnitřní paměť telefonu má základních 4 GB, které lze naštěstí rozšířit pomocí microSD karty až do výše 32 GB.

OS Android ve verzi 2.3.6 Gingerbread - to snad nepotřebuje ani komentář (v době Androidu 4.1 Jelly Bean, se předpokládá minimálně update na Android 4.0 Ice Cream Sandwich - doufejme). Již tradičně je přítomna taktéž UI nadstavba TouchWiz. Tentokrát ve verzi 4.

Dotykový displej technologie TFT LCD disponuje rozlišením 480 na 800 px. Na úhlopříčce 3,8 palců jde ale o rozlišení dostačující, respektive jde o minimální hodnotu, která je ještě uspokojivá. Cokoliv s nižším rozlišením by dnes už neobstálo. Navíc použitá technologie má výhodu v tom, že OLED displej předčí ve věrnosti zobrazení barev. Displej rozměrově pod 4 palce navíc přivítá řada lidí, jimž se zdají dnešní standardní telefony přesahující uhlopříčku 4 palce příliš veliké.

Tvrzení o dostatečnosti se však již nedá přenést na fotoaparát telefonu Samsung Galaxy Ace 2. Zadní kamera disponuje čipem o rozlišení 5 MPx a dokonce je přítomen i LED blesk, fotky však trpí nevýraznými barvami, barvy rozhodně nejsou věrné, fotky jsou často rozmazané, špatně zaostřené, i když se snažíte pomocí spouště fotoaparátu dlouze focený objekt zaostřit. Video lze zaznamenat v HD rozlišení 720p.

Cena Samsungu Galaxy Ace 2

Telefon se prodává v ČR už letošního července a dá se pořídit již za cenu, která mírně převyšuje částku 5.000 Kč.

Shrnuto

Samsung Galaxy i8160 Ace 2 poskytne dostatečný výkon tomu, kdo si kupuje telefon především na telefonování a další funkce chytrého telefonu používá převážně jen jako doplňkové. Obstojí svým displejem, vzhledem neurazí. Slabší je ale fotoaparát.

Osobně si myslím, že Ace 2 zdaleka nedosáhne prodejního úspěchu svého předchůdce. Přece jen je dnes v této třídě telefonů na trhnu větší výběr, než jaký byl v době uvedení Galaxy Ace "1". A Ace 2 není špatný, ale také není v poměru cena výkon nejlepší. Osobně bych asi spíše preferoval telefon HTC One V a nebo bych se také nebál nějakého toho "Číňana", za tuto cenu se dá pořídit už opravdu slušný telefon, byť možná s ne příliš atraktivním brandem. 

Diskuze