Android magazín

Magazín o Androidu. Komentáře, recenze, mobilní telefony, tablet, hry a aplikace

Offline navigace zdarma? Ano, ale...: „Offline navigace mají všechny mapy uložené v paměti zařízení, takže nejste odkázání na internetové připojení a signál operátora.“ „Navigace v Google Mapách docela dobře poslouží, pokud se potřebujete vymotat z nějakého města, ale na sofistikované plánování výletu po luzích, hájích, hradech, zámcích a zologických zahradách stačit nebude.“ „Takže její využití mimo naši malou českou kotlinu může být cenově poměrně náročné, na dovolenou do Chorvatska bych podle Navigace v Google Mapách rozhodně nejel.“

Jednou z nedílných součástí chytrých telefonů je GPS modul. Jeho typické využití je lokace a navigace. V tomto článku se chci podívat na u nás nejpoužívanější mapové a navigační aplikace pro Android telefon. Záměrně jsem si vybíral takové, které jsou zdarma a u nichž je velká pravděpodobnost, že je budou využívat i méně zkušení majitelé mobilního telefonu s Androidem, kteří obvykle sahají po tom, co mají blízko po ruce a co znají. Do konečného výběru se dostali dvě aplikace.

Mapové aplikace

Nejrozšířenější mapová aplikace na Android smartphonech je bezpochyby Google Maps. Patří k aplikacím, které bývají defaultně nainstalované v každém novém chytrém telefonu s OS Android. Svým mapovým rozsahem pokrývají celý svět a kromě obecné mapy je k dispozici např. také hojně používaná satelitní vrstva.

Mobilní Google Maps má svůj předobraz ve webové aplikaci. Stejně je na tom i druhá mapová aplikace, která má v ČR poměrně velký potenciál rozšíření. Mapy.cz od českého Seznamu získaly svou Android verzi teprve před necelým rokem, ale jelikož je řada lidí zvyklá využívat Mapy.cz i na počítači a upřednostňuje je před mapami od Googlu, mám za to, že po této mobilní aplikaci řada z nich sáhne a nainstaluje si ji i do mobilu.

Aplikace Mapy.cz lokální záležitost a Seznam z toho těží. Oproti Google Maps mají Mapy.cz nespornou výhodu v širší nabídce map. Velké využití najde jistě turistická mapa s vyznačenými cyklotrasami a pro zájemce je připravena např. i historická mapa. Nelze opomenou integraci se slubou Firmy.cz a velkou databázi lokálních bodů zájmů apod.

Navigace

A jak je to s navigací? GPS navigace se dělí v závislosti na způsobu získávání mapového podkladu na online a offline. Online navigace si stahují vždy aktuální mapy pro konkrétní území, ale bez připojení k internetu jste takříkajíc nahraní. Offline navigace mají všechny mapy uložené v paměti zařízení, takže nejste odkázání na internetové připojení a signál operátora. Na druhé straně mapy nemusí být vždy aktuální. Naštěstí nové silnice (přinejmenším v České republice) nerostou jako houby po dešti, takže stačí telefon občas propoji přes datový kabel k počítači nebo přes wifi k internetu a mapy zaktualizovat. Občas by člověk mohl narazit na neaktuálnost bodů zájmů, ale asi příliš časté to nebude. 

Před nějakým pátkem zpřístupnil Google i v Česku na svým mapách funkci navigace (stále je to beta verze). Jde o navigaci, která je sice zdarma, ale primárně funguje v online režimu. Takže její využití mimo naši malou českou kotlinu může být cenově poměrně náročné, na dovolenou do Chorvatska bych podle Navigace v Google Mapách rozhodně nejel. Dalším nepříjemným omezením je nemožnost definovat průjezdové body trasy, což použití této navigace docela zásadně degraduje. Navigace v Google Mapách docela dobře poslouží, pokud se potřebujete vymotat z nějakého města, ale na sofistikované plánování výletu po luzích, hájích, hradech, zámcích a zologických zahradách stačit nebude.

Google Mapy lze používat i v offline režimu. Respektive v Laboratoři Googlu (Google Labs) existuje doplněk, který umožňuje Google Maps používat i offline, ale jde stále o experimentální funkci. Navíc využití tohoto rozšíření je značně limitováno.

Příslušný mapový podklad pro offline použití je potřeba si vždy dopředu ručně stáhnout. Tím pádem máte na cestách k dispozici pouze mapy oblastí, o kterých předpokládáte, že jimi budete projíždět. Ale jakmile by jste z jakéhokoliv důvodu sjeli z cesty, ztratíte se (abychom zůstali u těch hub) jako nezkušený houbař v hlubokém černém lese. Navíc je velmi obtížné vůbec správné mapy stáhnout, protože nelze uložit mapu přimo pro definovanou trasu. Postup je takový, že musíte na trase ručně označit body vzdálené od sebe 32 km. Od středu každého bodu se totiž do vzdálenosti 16 km stáhne čtvercová mapa. Ano je to komplikované a při vzdálenější trasy prakticky neproveditelné.

S tímto omezením souvisí i druhá podstatná nevýhoda Google Maps. Mapa, kterou si stáhnete pro offline použití, se ukládá do vyrovnávací paměti v paměti telefonu. Nelze ji uložit na paměťovou kartu, takže vzhledem k limitující velikosti vnitřní paměti většiny Android telefonů, to na nějaký vzdálenější výlet moc nevypadá.

A konečně třetí a velmi podstatné omezení je to, že v offline režimu nelze použít turn-by-turn navigaci, tedy navigování "zatáčka po zatáčce". Jet můžeme pouze podle mapy a i kdyby jste chtěli sebevíce, žádný virtuální hlas vám do řízení mluvit nebude.

Diskuze